HAT Medicine

Воскресенье, Декабрь 5, 2021Görmə sinirin atrofiyasının müalicəsində yeni möcüzə

news05112017 copy

Siz tessevür edirsiz ki, eynekle 20% görmek, 80% görmememek ne demekdir? Biz bele xestelerler tez-tez rastlasiriq. HAT MEDICINE klinikasina 1962-ci il tevellüdlü xeste Isayeva Lalezer Göyçay rayonundan müraciet etmisdir.

Bir neçe ay evvel o seher hiss etmisdir ki, sol gözünde görme  qefleten pislesdi. Sonra bir neçe hefte müddetinde sag gözdede görme pislesmisdi.

Müayine zamani askar olduki,onda merkezi görme yaxsi olmasina baxmayaraq, o etrafi görmekde ve orientasiyani teyin etmekde çetinlik çekir. Ve onda her iki gözde görme sinirinin atrofiyasi müeyyen edildi. Bu xestelik dünyanin heç yerinde müalice olunmur.

news01112017

news02112017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Sag gozünün müalicədən əvvəl görmə sahəsi                               2. Sag gozünün müalicədən sonra görmə sahəsi

Görme sahesinin müayinesi zamani melum oldu ki, sag göz ile xeste praktik olaraq periferik zonani görmür, sol göz ile çetinlikle görür. Neticeler 1 ve 2ci sekillerde eks olunub.

 

Proqressiv pislesme sebebinden biz HAT üsulu ile müaliceye baslama qerarina geldik. Ekser hallarda Azerbaycandan olan xesteleri 1aydan sonra nezaret müayinesine çagiririq.

news03112017

news04112017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Sol  gozünün müalicədən əvvəl görmə sahəsi                              4. Sol gozünün müalicədən sonra görmə sahəsi

 

Tekrar müayinede biz ozümüzde heyretlenmisdik. Bütun görme sinirinin atrofiyasi olan xestelerde 8 güne artiq hiss olunacaq deyisiklikler olur. Lakin bele görme sahesinin genislenmesi nadir hallarda olur (sekil 3-4) 

Görme itiliyi sag ve sol gözde eyneksiz 50%,eynekle 100%oldu.

Her veziyyetde bizim üçün bir xesteni bele xosbext ve gülen görmek çox xosdur ve uzun müddet bu deyisikliye o özüde inana bilmirdi.

 

Оставьте свой комментарий

0

Комментарии

  • Комментарии не найдены

Подписывайтесь

Контакты

    • Адрес:  г. Баку, ул. Гасанбек Зардаби 89а, клиника НАТ medicine.
    • Тел: (+99412) 437 52 34

О нас

Врачи клиники: Гаджиева Нармина, Нуриева Нушаба
Очень хорошо поддаются лечению хронические простатиты, гаймориты, заболевания желудочно-кишечного тракта, хронические конъюнктивиты, увеиты, атрофии зрительного нерва и многие другие.

Страница: Home
Joomla 1.5